Kawiarenka wspomnień – drugie spotkanie

„Wspomnienia zniekształcają perspektywę, a te najbardziej żywe potrafią unicestwić czas.”

Stephen King

 

W piątkowy wieczór przyszliśmy na spotkanie z przeszłością, daliśmy się uwieść niepowtarzalnej chwili i… znów poczuliśmy się jak uczniowie. Przywołaliśmy w pamięci magiczny czas młodości spędzony w murach tej szkoły. Niezwykły powrót do przeszłości nie byłby możliwy bez nauczycieli, absolwentów, uczniów, którzy postanowili wypić filiżankę kawy w „Kawiarence wspomnień”.

Trudno słowami wyrazić wzruszenie, gdy po wielu latach spotykamy kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy, dawno niewidzianych nauczycieli. I choć dzieli nas wiele – wiek, zainteresowania, doświadczenia życiowe, to łączą przywołane w pamięci obrazy klas, szkolnych korytarzy,  ale przede wszystkim uczniów i pedagogów. Zaszczycili nas swoją obecnością: p. Lechosław Kubiak,
p. Janina Strojecka, p. Janina From, p. Krystyna Pisarska, dyr. Zygmunt Pietrzykowski, p. Jan Żebrowski, p. Zbigniew Leitgeber
i p. Jan Zawadzki oraz Absolwenci, także Ci z pierwszych powojennych roczników.

Wiele miejsca we wspomnieniach przybyłych gości zajęli p. Czesław Falborski – dyrektor placówki w latach1963-1978, zawsze uśmiechnięty, ale niepobłażliwy, wymagający od siebie i innych solidnej pracy oraz p. Leon Murach –  nauczyciel o wielkiej kulturze osobistej, posługujący się niekonwencjonalnymi metodami nauczania, ale jakże skuteczny w przekazywaniu wiedzy! Lekcje rachunkowości, bankowości, ekonomii, języków obcych to  niewyczerpane źródło opowieści i anegdot, które pozwoliły uświadomić wszystkim, także tym młodszym rocznikom uczniów, jak bardzo zmieniła się nasza szkoła na przestrzeni dziesięcioleci.

Mijają lata, ale w centrum wszelkiej aktywności szkolnej zawsze znajduje się człowiek, czego

świadectwem są opasłe tomy kronik, a w nich uwiecznieni na zdjęciach artyści, opisy uroczystości, zjazdów, spotkań, wycieczek…Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że byłyby to tylko księgi pokryte kurzem niepamięci, gdybyśmy nie ożywili w swych wspomnieniach  ludzi, którzy poprzez swoje zaangażowanie w pracę i pasję tworzyli historię i niepowtarzalną atmosferę „Ekonomika”. W szkolnej świetlicy spełniło się życzenie Fausta – czas stanął w miejscu!

Niestety, drugie spotkanie w „Kawiarence wspomnień” już za nami. Jest jednak nadzieja, że znów oszukamy upływające chwile, spotykając się 15 czerwca przy filiżance małej czarnej.

Serdecznie zapraszamy!

Comments are closed.

Galeria zdjęć
20120120_0065 img_3076-mini-900 1973-23 1998-10-29-klasa-4-lh-p-pietrzykowskiej